Uważność (mindfulness) dla rodziców

Mindfulness to sztuka bycia obecnym „tu i teraz”. Chodzi o to, by świadomie i bez oceniania doświadczać tego, co dzieje się wokół i wewnątrz nas. To może być coś tak prostego, jak uważne oddychanie, ale też zauważanie swoich myśli, emocji, a nawet tego, co się dzieje z naszym ciałem. Ważne jest, żeby przyglądać się sobie (i światu) bez oceny: źle-dobrze, przyjemnie-nieprzyjemnie, właściwie-niewłaściwie. Po prostu zauważamy to, co się dzieje. Bo to się właśnie dzieje.

Po co rodzicom mindfulness?

Życie większości rodziców to… DUŻO i SZYBKO. Pęd, mnóstwo obowiązków, wyzwania związane z domem, z pracą, z opieką, wspieraniem rozwoju i dbaniem o edukację dzieci… Łatwo jest w tym wszystkim reagować automatycznie, zwłaszcza w trudnych chwilach; łatwo jest przegapić piękne, ważne, czy trudne momenty; łatwo jest zgubić radość z bycia rodzicem. 

Mindfulness pozwala na chwilę zatrzymać się, wziąć głęboki oddech i reagować z większą cierpliwością i empatią. Pozwala zauważyć rzeczy, które przyjmujemy za pewnik, za element codzienności, za nic niezwykłego. Pozwala zaakceptować swoją niedoskonałość i w tej niedoskonałości cieszyć się z tego, że nasze dzieci rosną, że my dojrzewamy, że idziemy wspólną drogą.

Rozwijanie uważności, to stawanie się bardziej:

  • bardziej skupionym – umiejącym skierować całą swoją uwagę tam, gdzie jest w danej chwili potrzebna;
  • bardziej empatycznym – umiejącym poczuć to, co się dzieje w naszym dziecku;
  • bardziej otwartym – np. na to, że nasze dziecko jest osobnym człowiekiem, różnym od nas;
  • bardziej świadomym – tego co się dzieje we własnej głowie, ciele i emocjach.

Jak rozwijać uważność?

Uważność można rozwijać w sposób formalny (medytacje) i nieformalny (czynności życia codziennego). Ideą wykonywania ćwiczeń formalnych jest trenowanie umiejętności potrzebnych w życiu codziennym. I tak np.:

  • medytacja w której skupiamy się na oddechu, uczy nas koncentracji, kierowania uwagi zgodnie z naszą wolą (co może przełożyć się na umiejętność uważnego słuchania);
  • medytacja w której obserwujemy nasze ciało, pomaga zauważyć co się w nas dzieje w różnych sytuacjach, jak ciało reaguje na emocje (dzięki temu możemy szybciej zauważyć, że narasta w nas złość, że ktoś przekracza nasze granice, że jesteśmy zmęczeni albo głodni);
  • obserwacja pojawiających się myśli i tego jak reagujemy w konkretnych sytuacjach, pozwala zaobserwować schematy myślenia i działania, które mamy “wdrukowane” (dzięki temu możemy się od nich uwolnić, możemy przestać działać na automatycznym pilocie i żyć zgodnie ze swoimi wartościami);
  • medytacja w której skupiamy się na dobiegających nas dźwiękach, pozwala wyćwiczyć otwartość i akceptację tego, co przychodzi (a to może pomóc z otwartością i akceptacją przyjmować nasze dziecko, jako osobną istotę kroczącą swoją własną drogą).

Uważność można rozwijać samodzielnie – korzystając z podręczników (np. Jörg Mangold “My, rodzice, jesteśmy tylko ludźmi”), czy z aplikacji (np. Headspace, Calm, Intu, Mindy) – wyszukując tam medytacje przeznaczone dla rodziców. 

Można także wziąć udział w kursie uważności w grupie. Jest to niezwykłe doświadczenie, ponieważ daje efekty synergii. Wymiana doświadczeń wielu uczestników pozwala przeżyć więcej w jednym czasie, pozwala zobaczyć inne punkty widzenia, pokazuje, że mierzymy się z podobnymi problemami, że możemy się od siebie uczyć i sobą inspirować.

Na czym polega kurs dla rodziców?

Kurs dla rodziców to spotkanie z uważnością ukierunkowaną na relacje w rodzinie, na obserwację siebie jako rodzica, na otwarcie się na dziecko lub dzieci. Praktyki formalne (medytacje) są dostosowane to zabieganych rodziców (czyli są krótkie 🙂), praktyki nieformalne (czyli uważne zwykłe czynności) są skoncentrowane na tym, co codziennie robimy w domu.

Na każdych zajęciach jest odrobina teorii dotyczącej funkcjonowania naszego mózgu, przeżywania emocji, wyzwań rodzicielskich… Są medytacje i ćwiczenia, które pomagają trenować uważność, ale też przyjrzeć się sobie jako rodzicowi i jako człowiekowi. Są rozmowy, dzięki którym wspieramy się, motywujemy, uczymy od siebie, poznajemy inne sytuacje… I są prezenty – które dajemy sobie, aby stawać się szczęśliwszymi i lepszymi rodzicami. Lepszymi, ale bez presji na bycie doskonałymi.

Niezależnie od tego, czy wybierzecie trenowanie uważności w grupie, czy samodzielną pracę – będzie to źródło rozwoju i odkryć. Pamiętajcie tylko – trening uważności jest tym dla umysłu, czym trening na siłowni dla mięśni. Tego nie robi się raz. To jest element życia. Transformujący element życia. 

Photo by AI.

Mindful Compassionate Parenting rozwija spokój i pewność siebie w roli rodzica. Ćwiczy otwartość na to, że dziecko jest kimś osobnym, z własnymi potrzebami i dążeniami. Uczy przyglądania się sobie jako rodzicowi i trenuje akceptację dla bycia niedoskonałym.
Dzięki warsztatom wzmocnisz dobre relacje z dziećmi, łatwiej dostrzeżesz piękne chwile każdego dnia i będziesz cieszyć się swoim (niedoskonałym) rodzicielstwem.

Dominika Wysmułek-Wolszczak

Arteterapeutka, nauczycielka uważności. Pracuje
z młodzieżą
i dorosłymi. Prowadzi sesje indywidualne
i grupowe.

Uważność (mindfulness) dla rodziców
Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.
Przeczytaj