Abulia – dlaczego się nie chce?

2023-11-20

Autor: Jacek Wolszczak

Najpierw dobra, poczciwa Wikipedia:

Ambicja (łac. ambitio – żądza sławy, czci, uznania; staranie się, szlachetna duma, poczucie własnej godności)postawa człowieka, cecha charakteru polegająca na silnym poczuciu godności osobistej oparta na stawianiu sobie trudnych celów i dążeniu do ich realizacji (człowiek ambitny).

I dalej:
Rozwój ambicji u człowieka następuje od małego dziecka jako czynnik sprzyjający rozwojowi woli (wtedy przejawia się jako silna tendencja do samodzielności), a jej ustabilizowanie następuje w okresie dojrzewania, kiedy to kształtowanie ambicji może przerodzić się w „przedwczesną dorosłość” lub pozostać zaniedbane, co skutkuje brakiem wiary we własne możliwości.

W przebiegu depresji mamy do czynienia między innymi z zaburzeniami woli i aktywności. Tu dochodzimy do słowa "abulia".

Abulia lub hipobulia (jest to abulia o słabszym nasileniu), oznacza zanik woli i trudność z podjęciem najprostszych decyzji. Przejawia się zniechęceniem do podejmowania jakichkolwiek działań, zanikiem inicjatywy, potrzeby wykonywania czynności. Może mieć różne nasilenie: od zniechęcenia do zupełnego zaniku woli, i prowadzić do zaniedbania obowiązków zawodowych, rodzinnych, zaprzestania dbania o podstawowe potrzeby.

A więc... w depresji (i nie tylko w niej) to, co opisujecie jako „totalny brak zaangażowania”, „mało ambicji” to objawy chorobowe. Ba, to, że Wasze dziecko chce zdać... Pewnie, że chce! Ale często nie może podjąć wysiłku, aby tego dokonać*.

Wyobraźcie sobie teraz, że na wyprzedaży w pobliskim markecie można kupić jeszcze tylko przez godzinę zestaw kina domowego za 149,99 gr (cena przed obniżką: 6499 zł). Czy chcielibyście je mieć? Pewnie! Czy gdybym zapytał, czy chciałabyś/chciałbyś kino domowe za niecałe 2 stówy?, ktoś powiedziałby, że nie? Myślę, że 99% odparłoby, bez chwili wahania: - Tak! Weźmiemy nawet dwa zestawy! Wujek Heniek na pewno się ucieszy!

Wyobraźcie sobie teraz, że macie wolne 300 zł, chcecie kupić te dwa cholerne zestawy kina domowego, ale... nie jesteście w stanie ruszyć się z mieszkania. Nie potraficie przekręcić klucza w drzwiach, żeby dojść sklepu oferującego tak wspaniałą promocję. Po tygodniu wpada wujek Heniek i mówi:

- Taka okazja! Sklep za rogiem, a ty nawet dupy nie ruszyłaś? Przecież to żaden wysiłek. Wystarczyło podejść!

Może i skrajny przykład, ale tak często czują się Wasze dzieci. One mają chęć przejścia do następnej klasy, zdania tych wszystkich kartkówek i sprawdzianów, ale... to jest ponad ich siły...

* nie wspominając o męczliwości i innych dolegliwościach w przebiegu depresji.

Abulia może być także związana z sytuacjami dotyczącymi chronicznego stresu, np. obciążeniem obowiązkami lub z trudnościami emocjonalnymi.

Powodami wystąpienia abulii mogą być też: zaburzenia hormonalne, doświadczenia traumy (np. śmierć bliskiego czy bycie świadkiem tragicznego wypadku), a także nadużywanie substancji odurzających.

Każdy więc przypadek powinien być konsultowany ze specjalistą zdrowia psychicznego.

Image by rawpixel.com on Freepik

Jacek Wolszczak

Psycholog i pedagog. Pracuje z młodzieżą i dorosłymi.

Abulia – dlaczego się nie chce?
Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.
Przeczytaj